Czym są panele PV?

7 cze    Bez kategorii

Panele fotowoltaiczne, znane również jako panele słoneczne, wychwytują energię z promieni słonecznych i zamieniają ją na energię elektryczną. Energia elektryczna wytwarzana przez panele PV jest wykorzystywana głównie do zasilania urządzeń i sprzętu gospodarstwa domowego.

Najbardziej typowym systemem paneli PV jest system podłączony do sieci, który jak sama nazwa wskazuje, jest podłączony do sieci krajowej. Oznacza to, że w nocy, gdy panele słoneczne nie działają, można korzystać z energii elektrycznej z sieci.

Ponadto, jeśli Twój system słoneczny produkuje więcej energii elektrycznej niż potrzebujesz, możesz sprzedać nadwyżkę z powrotem do sieci i skutecznie zarabiać pieniądze, mając w domu panele słoneczne, jeśli korzystasz z dotacji na panele słoneczne, jak Smart Export Guarantee (SEG).

Drugi typ systemu paneli PV to system autonomiczny, który nie jest podłączony do sieci. W tym przypadku można dodać do systemu baterie słoneczne, aby mieć energię elektryczną, gdy zrobi się ciemno. System ten może być naprawdę wygodny w odległych miejscach, gdzie nie ma alternatywy dla innych źródeł energii elektrycznej. Obecnie tysiące ludzi zasila swoje domy i firmy za pomocą paneli PV.

Jeśli chcesz przejść na energię odnawialną i zainwestować w panele fotowoltaiczne dla Twojego domu w Wielkiej Brytanii, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, aby otrzymać do czterech ofert od dostawców w Twojej okolicy. Porównaj najlepsze oferty na rynku dzięki naszemu bezpłatnemu, niewiążącemu serwisowi!

Jak działają panele PV?

PV w panelach słonecznych oznacza âphotovoltaicâ, ponieważ panele składają się z małych ogniw fotowoltaicznych, które są połączone ze sobą. Ogniwa PV są wykonane z najczęściej używanego materiału półprzewodzącego, jakim jest silikon â.

Ogniwa PV są zazwyczaj bardzo małe, ale w połączeniu z panelami słonecznymi i tablicami solarnymi mogą być bardzo wydajne. Gdy słońce świeci nad ogniwami, powstaje pole elektryczne. Im silniejsze Słońce, tym więcej energii elektrycznej jest produkowanej. Niemniej jednak ogniwa nie potrzebują bezpośredniego światła słonecznego do pracy i mogą nadal produkować energię elektryczną w pochmurny dzień.

Panele PV są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach i mogą być łatwo montowane na istniejącym dachu.

Alternatywą dla paneli słonecznych, które zajmują mniej miejsca na dachu, ale są droższe, jest zastosowanie dachówek solarnych.

Korzyści wynikające z zastosowania paneli PV

Wykorzystanie paneli PV jako źródła energii elektrycznej może okazać się naprawdę korzystne. Po zakupie paneli słonecznych i przezwyciężeniu kosztów instalacji można zacząć oszczędzać pieniądze dzięki obniżeniu kosztów energii elektrycznej.

Oprócz tych oszczędności, istnieje również możliwość zarobienia trochę pieniędzy na kolektorach słonecznych. Obecna Inteligentna Gwarancja Eksportowa pozwala na zarabianie pieniędzy poprzez eksport nadwyżek energii słonecznej z powrotem do sieci, co oznacza, że można je jeszcze szybciej przerwać.

Inną z wielu zalet energii słonecznej jest to, że jest ona przyjazna dla środowiska. Wykorzystanie ich przyczynia się do zmniejszenia naszego śladu węglowego.

Jakie są 3 rodzaje paneli PV?

Panele fotowoltaiczne można podzielić na trzy popularne rodzaje domowych paneli fotowoltaicznych:

Które z tych paneli PV są najlepsze dla Twojego domu zależy od Twoich potrzeb energetycznych i budżetu. Istnieje więcej rodzajów paneli słonecznych, ale te trzy są najbardziej popularne domowe panele PV.

Panele monokrystaliczne są najbardziej wydajne, ponieważ wykonane są z jednego kawałka krzemu, co ułatwia przepływ energii elektrycznej przez ogniwo. Z tego powodu są one również najdroższym typem paneli słonecznych.

Panele polikrystaliczne są mniej wydajne niż monokrystaliczne, ponieważ są wykonane poprzez stopienie kilku części krzemu, co utrudnia przepływ energii elektrycznej przez krzem. Łatwiej jest produkować panele polikrystaliczne, dlatego są one również bardziej przystępne cenowo.

Z kolei cienkowarstwowe są najtańszym, a jednocześnie najmniej wydajnym typem panelu PV. Jeśli szukasz elastycznych paneli słonecznych, to thin-film jest dla Ciebie świetną opcją.

Panele fotowoltaiczne nie mogą być mylone z kolektorami słonecznymi, które są używane do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Konserwacja i czyszczenie paneli PV

Czyszczenie paneli słonecznych jest dość proste: muszą być one po prostu odpowiednio czyste i nie mogą być zacienione przez drzewa.Jeśli kurz lub śnieg stanie się problemem, należy je spłukać ciepłą wodą. Jeśli nie masz ochoty robić tego samemu, zawsze możesz skontaktować się z firmą zajmującą się myciem okien, a oni wykonają całą pracę.

Panele fotowoltaiczne będą prawdopodobnie działały przez 25-30 lat lub dłużej, ale inwerter paneli słonecznych musi zostać wymieniony po dziesięciu do piętnastu latach. Jednak zawsze dobrze jest rozegrać to bezpiecznie i sprawdzić u instalatora, jakie są konkretne wymagania dotyczące konserwacji systemu, jak również jego odpowiednie ubezpieczenie.

Istnieje wiele faktów dotyczących paneli słonecznych, które wskazują na to, że są one doskonałym źródłem energii odnawialnej i istnieje wiele powodów, dla których należy zacząć korzystać z korzyści, jakie one przynoszą. Oprócz zmniejszenia śladu węglowego, obniżysz również swoje rachunki za energię elektryczną. Co więcej, panele fotowoltaiczne są łatwe w utrzymaniu i będą służyć przez długi czas.