Znajdź najlepsze naziemne pompy ciepła

6 wrz    Bez kategorii

Gruntowe pompy ciepła są efektywną i przyjazną dla środowiska inwestycją, która pozwala zaoszczędzić do 50% na rachunkach za ogrzewanie w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania. Początkowe inwestycje są wysokie, ale ceny gruntowych pomp ciepła różnią się w zależności od projektu. Istnieje kilka różnych typów gruntowych pomp ciepła, od zamkniętych do otwartych systemów obiegu grzewczego. Niektóre z wielu zalet gruntowych pomp ciepła (GSHP) obejmują:

Ponieważ Ziemia pochłania energię uwalnianą przez Słońce, temperatury pod ziemią pozostają stałe przez cały rok. W Wielkiej Brytanii temperatura Ziemi kilka metrów pod naszymi stopami jest stała i wynosi około 11 stopni Celsjusza. Zadaniem naziemnych pomp ciepła jest pochłanianie ciepła z jednego miejsca i transportowanie go i uwalnianie w inne miejsce, w tym przypadku do domu.

Jeśli są Państwo gotowi zacząć obniżać koszty ogrzewania instalując gruntową pompę ciepła, proszę wypełnić formularz na tej stronie, a nasz zespół handlowy zapewni Państwu do czterech różnych dostawców, aby pomóc w znalezieniu najlepszej gruntowej pompy ciepła.

Czy gruntowe pompy ciepła są odpowiednie dla mojego domu?

Pierwszym krokiem w ocenie konstrukcji gruntowych pomp ciepła są badania nad sposobami minimalizacji zapotrzebowania na ciepłą wodę i ogrzewania pomieszczeń. Wymaga to dokładnych pomiarów efektywności energetycznej, które można wykonać poprzez uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej (EPC). Pomaga to znaleźć pompy ciepła odpowiedniej wielkości, które zmniejszą zużycie energii, straty ciepła i zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Istnieją dwa różne rodzaje systemów pętlowych dla gruntowych pomp ciepła, system pętli otwartej i system pętli zamkniętej. System otwarty pobiera wody gruntowe, które przechodzą przez pompę ciepła, gdzie ciepło jest pobierane. System pętli zamkniętej pobiera ciepło z samego gruntu i wykorzystuje ciągłą pętlę przewodów podłączonych do wewnętrznej pompy ciepła. Istnieje kilka typów systemów z zamkniętym obiegiem:

Pozioma gruntowa pompa ciepła

System ogrzewania podłogowego jest układany w poziomych wykopach o głębokości około 1-2 metrów. Jest to częściej spotykane na obszarach wiejskich, gdzie dostępnych jest więcej gruntów. Aby zainstalować system poziomy, wymagana powierzchnia zależy od obciążenia grzewczego i chłodniczego domu, głębokości, na której pętla zostanie zakopana, gleby i jej wilgotności, klimatu oraz wydajności pompy ciepła. Przeciętne mieszkanie o powierzchni 150 m2 potrzebuje powierzchni od 300 do 700 m2.

Pionowa gruntowa pompa ciepła

Koszt odwiertu gruntowej pompy ciepła może być różny. Odwierty pionowe są droższą alternatywą, gdy nie ma wystarczającej powierzchni do ułożenia rur poziomo. Jest to częściej odpowiedni wybór dla domów podmiejskich, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Otwór jest wykopany w ziemi na co najmniej 6 m pod izolację, a całkowita głębokość rur będzie wynosiła 50-150 m, w zależności od składu gruntu i zapotrzebowania na ciepło w Twoim domu.

System zamkniętej pętli

Chociaż mniej popularne niż systemy poziome lub pionowe, zamknięta pętla stawowa jest również opcją. Jest to rzadko spotykane, ponieważ wymaga bliskości zbiornika wodnego, więc system z zamkniętą pętlą jest zazwyczaj preferowany. Może on być korzystny, gdy słaba jakość wody uniemożliwia korzystanie z obiegu otwartego.

Inne rodzaje systemów pętli zamkniętej

Ze względu na ograniczoną dostępność wody, w niniejszym przewodniku uwzględniono jedynie system zamkniętego obiegu (uziemionego). Istnieją jeszcze dwa inne kryteria przy wyborze właściwej gruntowej pompy ciepła:

Jak efektywne są gruntowe pompy ciepła?

Na każdy kW energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła przypada w zamian około 4 kW ciepła, co oznacza, że mają Państwo 400% współczynnik efektywności kosztowej.

Systemy GSHP oszczędzają energię poprzez wykorzystanie stałej temperatury gruntu do zwiększenia sezonowej efektywności ogrzewania domu. Źródłem ciepła wykorzystywanym przez gruntowe pompy ciepła jest słońce, ponieważ ogrzewa ono wodę gruntową, dzięki czemu temperatura jest stabilna.

Czy pompy ciepła są wydajne w niskich temperaturach?

Zewnętrzne rurociągi pompy ciepła umieszczane są w ziemi, która przez cały rok utrzymuje stosunkowo stabilną temperaturę poniżej 1 metra. Z tego powodu zimna pogoda prawdopodobnie nie wpłynie znacząco na wydajność pompy ciepła, a tym bardziej w przypadku pompy pionowej GSHP.

Co COP i SCOP mówią nam o wydajności?

Uziemione systemy pomp osiągają dość wysokie współczynniki wydajności, Â przy średniej pomiędzy 3 a 4. Współczynnik wydajności uzyskuje się poprzez podzielenie mocy cieplnej użytecznej przez pobór energii elektrycznej.

Gruntowa pompa ciepła, która przenosi 4 kW ciepła z gruntu na 1 kW energii elektrycznej, ma współczynnik COP równy 4. Zalecamy sprawdzenie współczynnika sezonowej wydajności (SCOP), ponieważ jest on dokładniejszym odzwierciedleniem wydajności w różnych porach roku, w porównaniu z COP.

Podczas gdy COP jest osiągnięciem dostarczanym w określonym momencie, SCOP dostarczy średnią za cały rok, dając bardziej wiarygodną liczbę.

Jakie marki sprzedają GSHP?

Gruntowe pompy ciepła różnią się wydajnością, ceną i marką. Niektóre marki mogą mieć podobną wydajność i ceny, ale niektóre są dostępne po wyższych kosztach niż inne.

Na rynku brytyjskim dostępnych jest wiele marek gruntowych pomp ciepła, do najbardziej znanych należą Baxi, Calorex, Bosch i Mitsubishi. Ze względu na dużą różnorodność dostępnych marek ważne jest, aby porównać oferty dostawców w celu ułatwienia decyzji przy zakupie najlepszej gruntowej pompy ciepła. Efektywność gruntowej pompy ciepła zwiększa się przez zastosowanie solarnego doładowania gruntu.

Instalacja gruntowych pomp ciepła

Wielkość domu i wymagania dotyczące budynku będą decydować o tym, czy potrzebny jest system pętli pionowych czy poziomych.Pierwszym krokiem jest wykopanie pól pętli.

Aby zainstalować pionową gruntową pompę ciepła, pętlę umieszcza się w wywierconym studni, która jest wykopana głęboko w ziemi. Następnie instaluje się wymiennik ciepła w celu wychwytywania ciepła z gruntu.

W przypadku instalacji poziomej wykopuje się dużą powierzchnię gruntu, dzięki czemu pętle można umieścić na ziemi bez konieczności sięgania głęboko w ziemię.

Szukasz profesjonalnej firmy oferującej usługi związane z pompami ciepła?
Sprawdź stronę: https://pompyciepla.pabianice.pl

Ile miejsca jest potrzebne na naziemną pompę ciepła?

Poziome GSHP wymagają dużej powierzchni, ponieważ dla przeciętnego gospodarstwa domowego trzeba położyć w ziemi około 600 metrów pętli, które w sumie potrzebowałyby około 700 m2 do wykopania. Aby zaoszczędzić miejsce, niektórzy decydują się na układanie rur w wielu pętlach (w przenośni zwanych „slinkies”), co jednak nieco zmniejsza wydajność.

Systemy pionowe są bardziej wyrozumiałe, ponieważ dla typowego brytyjskiego domu wystarczy jeden otwór (0,25m), ale trzeba mieć jeszcze wystarczająco dużo miejsca na wiercenie.

Jak długo trwa instalacja naziemnej pompy ciepła?

Po zaplanowaniu, przygotowaniu i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, prace ziemne i ułożenie systemu rurociągów trwają zazwyczaj 1 lub 2 dni. W zależności od warunków geologicznych, instalacja może wymagać 3 dni w przypadku GSHP w odwiercie. Na koniec konieczne jest zainstalowanie i podłączenie samego urządzenia pompy ciepła do infrastruktury dystrybucji ciepła.

System ogrzewania podłogowego vs. grzejniki

Dla uzyskania maksymalnej wydajności pompy ciepła ze źródłem gruntowym, idealne jest ogrzewanie podłogowe. System ogrzewania podłogowego działa lepiej niż grzejniki, ponieważ ciepło jest przenoszone równomiernie na całej powierzchni, podczas gdy grzejniki muszą rozpraszać ciepło z jednego narożnika na całe pomieszczenie.Â

Jednak ze względu na wyższe koszty ogrzewania podłogowego, grzejniki są również dobrym wyborem, który przekłada się na wysoką wydajność. SCOP jest wyższy dla ogrzewania podłogowego w porównaniu z grzejnikami, ponieważ dystrybucja ciepła jest dobrze zaprojektowana dla ogrzewania podłogowego i dlatego system podłogowy będzie miał prawdopodobnie niższą temperaturę wyjściową niż grzejnik, co oznacza wyższy współczynnik wydajności.

Pompy ciepła w połączeniu z energią odnawialną

Ponieważ do uruchomienia pompy ciepła potrzebna jest energia elektryczna, jeśli nie korzysta się z energii odnawialnej, nie jest to cały system neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Jednakże, gdy pompy ciepła są połączone z kolektorami słonecznymi, możliwe jest osiągnięcie systemu całkowicie neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.