Jak działają pompy ciepła?

15 wrz    Bez kategorii

Pompy ciepła oferują najbardziej efektywny energetycznie sposób ogrzewania i chłodzenia w wielu zastosowaniach, ponieważ mogą wykorzystywać odnawialne źródła ciepła w naszym otoczeniu. Nawet w temperaturach, które uważamy za zimne, powietrze, ziemia i woda zawierają użyteczne ciepło, które jest stale uzupełniane przez słońce. Poprzez zastosowanie nieco większej ilości energii, pompa ciepła może podnieść temperaturę tej energii cieplnej do niezbędnego poziomu.

Ponieważ pompy ciepła zużywają mniej energii pierwotnej niż konwencjonalne systemy grzewcze, są one ważną technologią redukcji emisji gazów szkodliwych dla środowiska, takich jak dwutlenek węgla (CO2), dwutlenek siarki (SO2) i tlenki azotu (NOx).

Ciepło płynie naturalnie z wyższej do niższej temperatury. Pompy ciepła są jednak w stanie wymusić przepływ ciepła w przeciwnym kierunku, wykorzystując stosunkowo niewielką ilość wysokiej jakości energii napędowej (energia elektryczna, paliwo lub wysokotemperaturowe ciepło odpadowe). W ten sposób pompy ciepła mogą przekazywać ciepło z naturalnych źródeł ciepła w otoczeniu, takich jak powietrze, ziemia lub woda, a nawet z wytworzonych przez człowieka źródeł ciepła, takich jak odpady przemysłowe lub domowe, do budynku lub zastosowania przemysłowego.

Pompy ciepła mogą być również wykorzystywane do chłodzenia. Ciepło jest następnie przekazywane w odwrotnym kierunku, z aplikacji, która jest chłodzona, do otoczenia w wyższej temperaturze. Czasami nadmiar ciepła z chłodzenia jest wykorzystywany do jednoczesnego zaspokojenia zapotrzebowania na ciepło.

Krótko mówiąc, podczas wezwania do ochłodzenia, pompa ciepła usunie ciepło i wilgoć z Twojego domu i przeniesie to ciepło na powietrze zewnętrzne.

Podczas cyklu grzewczego pompa ciepła będzie usuwać ciepło i wilgoć z powietrza zewnętrznego i przekazywać to ciepło do domu. Jest to możliwe, ponieważ powietrze zewnętrzne o temperaturze nawet 0 stopni Fahrenheita zawiera dużą ilość ciepła. Należy pamiętać, że pompa ciepła nie wytwarza dużo ciepła, a jedynie przenosi je z jednego miejsca do drugiego.

Charakterystyka pompy ciepła:

Pompa ciepła dostarcza niższą temperaturę powietrza zasilającego niż piec przez dłuższy okres czasu, aby zapewnić bardziej stałe ciepło. Może to sprawiać wrażenie, że system „nigdy nie przestaje działać” lub „czuje się jak zimne powietrze”. Czasami temperatura powietrza wydobywającego się z otworów wentylacyjnych jest niższa niż temperatura twojego ciała, więc czujesz się jak zimne powietrze. Ale nadal dostarcza ono ciepło do twojego domu. A kiedy nie jest już w stanie nadążyć za utratą ciepła przez konstrukcję, ciepło drugiego stopnia lub pomocnicze automatycznie się włączy, przynosząc znacznie cieplejsze ciepło.

Podczas cyklu grzewczego można zauważyć odpływ wody z wężownicy zewnętrznej. Wilgoć z powietrza skrapla się na zewnętrznej powierzchni wężownicy, gdzie gromadzi się i spływa. Jest to normalne.

Odmrażanie cewki na zewnątrz…
W pewnych warunkach (niska temperatura, wysoka wilgotność) na wężownicy urządzenia zewnętrznego może tworzyć się szron, a nawet lód. W celu utrzymania wydajności grzewczej, system samoczynnie się rozmrozi. Unoszenie się pary wodnej z jednostki zewnętrznej jest normalne i świadczy o prawidłowej pracy urządzenia. Chmura pary będzie utrzymywać się tylko przez kilka minut. Po zakończeniu cyklu odszraniania, system automatycznie przełączy się z powrotem na ogrzewanie. Dodatkowe ciepło jest automatycznie włączane w celu utrzymania komfortu podczas odszraniania.

Więcej na temat: Pompa ciepła